WYSTAWA FOTOGRAFICZNA Z WYPRAWY “FAI ON THE ROAD – ALPS TRIP 2022”

W dniach 14-19 listopada zapraszamy do obejrzenia wystawy zdjęć zorganizowanej przez Fundację Aktywizacji i Integracji w ramach projektu “Przekraczamy granice”.

 

To opowieść o tym, że warto i należy przekraczać granice. Słowo „granica” w ostatnim okresie nabiera znaczenia szczególnego. Granice nie mają tylko charakteru geograficznego, najtrudniejsze do przekroczenia są granice, które sami sobie wyznaczamy lub takie, które są przed nami stawiane. Na bariery często napotykają osoby z niepełnosprawnością, osoby marginalizowane przez ogół społeczeństwa.

W 2022 roku Fundacja Aktywizacji i Integracji z Nowego podjęła się organizacji przedsięwzięcia „FAI on the Road – Alps Trip”. Pod okiem doświadczonych instruktorów, grupa osób z niepełnosprawnościami oraz młodych usamodzielniających się po pieczy zastępczej, przygotowała i zrealizowała wyprawę w Alpy Julijskie (pogranicze Słowenii i Włoch). Kilkanaście dni biwakowania, eksploracji, górskich trekkingów, poznawania lokalnej kultury i ludzi.

Dla wszystkich uczestników był to pierwszy wyjazd poza granice Polski, możliwość własnej, osobistej integracji ze wspólnotą mieszkańców Unii Europejskiej. Była to też lekcja samodzielności, przezwyciężania trudności, ale także sprawdzian umiejętności współpracy i wzajemnego wspierania. Przedsięwzięcie wpisywało się w postanowienia Deklaracji Weneckiej, przyjętej w 2021 roku przez Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego, która w naszej opinii jest otwarciem na świat i daje nadzieje na realne wyrównywanie szans społecznych.

Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie dobra współpraca z Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Samorządem Powiatu Świeckiego.

 

https://aktywizacjaiintegracja.com/wystawa/