Trencz na kilka modowych sposobów

Jest kilka elementów garderoby, które nie bez powodu zyskały miano klasyków modowych. One nigdy nie stają się passe, zmienia się jedynie ich forma, długość i styl noszenia! Jednym z nich jest niezaprzeczalnie trencz, rodzaj klasycznego płaszcza kojarzony z dwurzędowym zapięciem, klapami i paskiem. Pierwszy dedykowany dla angielskich żołnierzy, wykonany z mocno tkanej wełnianej tkaniny przeciwdeszczowej, tzw. gabardyny wyszedł spod ręki sukiennika i nowatora Thomasa Burberry’ego. Cywile stosunkowo szybko wprowadzili ten element odzieży do swoich szaf za sprawą kultowego filmu „Casablanca”, w którym to trencz został spopularyzowany przez Humphrey’a Bogarta. Wówczas stał się on znakiem rozpoznawczym każdego amanta. Co zatem z damską wersją? Tu historia jest podobna – bo również filmowa. Któż nie kojarzy „Śniadania u Tiffany’ego” i kultowej sceny z deszczem, w której wystąpiła Audrey Hepburn? Jeśli jednak umknęło to Twojej pamięci – śpieszymy z podpowiedzią, że ubrana była ona również w tę „małą czarną wśród okryć wierzchnich” Tym samym trencz damski skradł serca damskiej części publiki i zagościł na stałe w kolekcjach projektantów.

Damska wersja w stylu klasycznym czy eklektycznym?

Trencz w swej klasycznej wersji jest zawsze w beżowym kolorze, ma dwurzędowe zapięcie, po 5 par guzików, szeroki pasek z klamrą w talii w kształcie litery D oraz pagony na ramionach i ukośnie nacięte kieszenie, które początkowo miały mieścić żołnierskie mapy. Przeszedł on jednak ewolucję, zmieniając swoje formy, kolory i wzory, a niezaprzeczalnymi mistrzami metamorfoz trencza są Jean-Paul Gaultier oraz Yves Saint Laurent. Poniżej prezentujemy 3 propozycje stylizacji w stonowanej, kobiecej wersji z modną w tym sezonie sukienką dzianinową, ze spodniami ze skóry, które również wpisują się w trendy na jesień 2021 oraz nieco eklektyczny styl pół sportowy z plisowaną solejką! Tej jesieni ponownie możesz łączyć zwiewne, romantyczne tkaniny z ciężkim obuwiem bojowym w stylu combat boots, spódnice zestawiać z wygodnymi sneakersami, a luźne nieoficjalne spodnie np. z ultraeleganckimi dodatkami. Nie bój się łączyć z pozoru niepasujących do siebie elementów garderoby, nieobliczalność jest czasem bardziej intrygująca od przewidywalności. Wybór ulubionych akcesoriów i urozmaicenie  nimi outfitu może nadać mu eleganckiego kształtu lub dodać mu nieco pazura czy tez retro vibe’u. Wszystko zależy od Ciebie – w jakim stylu poczujesz się najlepiej?

 

 

 

Co obecnie na rynku?

Jak już wspomnieliśmy ten kultowy model płaszcza przeszedł niejedną ewolucję, nabierając np. bardziej sportowego charakteru, zmieniając szerokość rękawa, kolory i rodzaje tkanin z jakich jest wykonany. Projektanci dodawali lub odejmowali trenczom ilość guzików, bawili się przeskalowaniem kołnierza, likwidowali paski w talii a nawet przyszywali kaptury. Z czasem model ten stawał się m.in. oversizowy, ciężką gabardynę zamieniono na lekkie materiały i pozbywano się pagonów na rzecz bufek czy falbanek. Zerknijcie proszę jakie modele są dostępne aktualnie w Naszych sklepach i co wybrała dla Was stylistka, a z pewnością uda się Wam wybrać model idealnie pasujący do Waszego stylu. Wśród propozycji znajdziecie modele zarówno bliskie klasyce jak i zmodyfikowane, a nawet ocieplane i dwustronne! Nie zabraknie także modeli męskich.

 

 

 

fot. wizerunkowe: Unsplash.com

fot. produktowe: Sinsay, Cropp, House, HM, W.Kruk, Ochnik, Only, Wojas, Bytom, Kubenz, Mohito, Reserved, Tatuum, Quiosque