Szafa kapsułowa

Pojęcie szafy kapsułowej zaistniało już w latach 70. XX wieku. Za prekursorkę tej idei uznawana jest stylistka Susie Faux, która dostrzegła pułapki branży modowej i opracowała system zakładający tworzenie pełnowartościowej garderoby złożonej z ograniczonej ilości ubrań. Za kontynuatorkę tej filozofii i popularyzatorkę tego nurtu uznaje się amerykańską projektantkę Donnę Karan, która w 1985 roku wydała kolekcję „7 łatwych kawałków”. Jej celem było wypełnienie czegoś, co określała mianem „pustki na rynku” dla stylowej i praktycznej garderoby zaprojektowanej z myślą o pracujących kobietach. Dziś idea szafy kapsułowej na stałe wpisała się do świata mody i zyskała licznych fanów na całym świecie. Jeśli – stojąc przed swoją garderobą – masz poczucie, że mimo szafy wypełnionej ubraniami nadal nie masz, co na siebie włożyć, wprowadzenie tej koncepcji z pewnością pomoże Ci rozwiązać ten problem. Zajrzyj do naszego wpisu i dowiedz się, jak skomponować swoją szafę, by mieć, co na siebie włożyć, nie wydając przy tym fortuny.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Pojęcie szafy kapsułowej dla każdego oznaczać będzie coś innego.  Tworząc garderobę w myśl koncepcji kapsułowej, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje potrzeby i preferencje. Zanim przystąpisz do robienia porządków w szafie i kupowania nowych ciuchów, zastanów się nad własnym stylem, w jakim kroju ubrań czujesz się najlepiej, jakie kolory podkreślają Twój typ urody, jak chętnie spędzasz czas? Ubrania muszą być nie tylko ładne, ale i praktyczne. Weź pod uwagę, w jakich miejscach bywasz najczęściej, jaki charakter ma Twoja praca. Pamiętaj o tym, że ubrania mają pasować do Ciebie, nie na odwrót! Wyjmij ze swojej szafy odzież, w której czujesz się najlepiej, którą nosisz najczęściej. Przyjrzyj się jej, zwracając uwagę na kolory, fasony. Odpowiadając na powyższe pytania, w łatwy sposób dowiesz się, jak stworzyć skrojoną na miarę Twoich możliwości i potrzeb zawartość szafy, aby zachwycać stylem. Bez wątpienia najtrudniejszy jest sam początek. Pozbycie się zgromadzonego nadmiaru ubrań i zostanie z niemal pustymi wieszakami może przyprawić o ból głowy. Jednak ta metoda jest jedną z najbardziej skutecznych. W dalszym etapie dostrzeżesz jej zalety, pomoże Ci w dokonywaniu właściwych wyborów. Podczas kolejnych zakupów dokładniej przemyślisz, czy dana rzecz na pewno będzie pasowała do Ciebie i Twojego stylu życia. Z każdym kolejnym zakupem doceniasz jakość  i dopasowanie do siebie wszystkich elementów.

 

 

Mniej znaczy więcej

„Może kiedyś się przyda”. „Może schudnę”. „To przyda się po domu”. „Do tego nie mam bluzki, a do tego – butów”. Brzmi znajomo? Około 70% zawartości naszej szafy stanowią ubrania, które nie są dopasowane do naszych potrzeb. Kupione pod wpływem impulsu, chwilowego trendu, skuszeni atrakcyjną ceną często dokonujemy zakupów, które nie pasują do naszego stylu i potrzeb, tworząc tym samym błędne koło. Nie musisz wydawać majątku na niezliczone ilości ubrań, by mieć się w co ubrać. U podstaw filozofii szafy kapsułowej leżą: funkcjonalność, równowaga oraz potrzeba porządku. Szafa kapsułowa ma zmniejszyć chaos, który powstaje w trakcie wybierania codziennych stylizacji. Jest to możliwe dzięki selektywnemu kupowaniu nowych ubrań i idealnym dopasowaniu wszystkich elementów znajdujących się w naszej garderobie. Kiedy pożegnasz się z tym, czego nie nosisz lub co wciąż czeka na „odpowiedni moment”, poczujesz się mniej przytłoczona. Przekonasz się, że i Susie Faux, i Donna Karan miały rację, tworząc swoje koncepcje.

 

 

Oszczędzanie w wielkim stylu

Celem Faux było także zmniejszenie ilości odzieży trafiającej na wysypisko śmieci, a także wspieranie projektantów i krawców, którzy tworzą wysokiej jakości towary. W ten sposób do szafy miały trafiać ubrania doskonałej jakości, które służą przez wiele sezonów. Szafa kapsułowa zmusza nas do rozważań nad tym, czego tak naprawdę potrzebujemy. Tym samym zmniejszamy nadmierny konsumpcjonizm.  Idea kusi praktycznością i oszczędnością czasu. Kupując ubrania wykonane z wysokiej jakości tkanin, możemy zakładać, że posłużą nam na długo, zwłaszcza jeśli dodatkowo są prawidłowo pielęgnowane. Mimo wysokiej ceny, dzięki ograniczonej ilości tych rzeczy w naszej szafie, w efekcie oszczędzamy pieniądze. Ubrania ze szlachetnych materiałów typu: jedwab, wełna, wełna merino czy skóra, by spełniły swoją rolę, powinny być odpowiednio przechowywane i pielęgnowane, dlatego, tworząc swoją garderobę, pamiętaj o zakupie odpowiednich wieszaków, organizerów na przykład na biżuterię czy bieliznę. Miłym akcentem będą także woreczki zapachowe, które odświeżą Twoją szafę.

Fot. wizerunkowe: AdobeStock

Fot. produktowe: Homla, Pepco, Sinsay, Douglas, Rossmann, Ochnik, Reserved, H&M, Wojas, Ryłko, CCC