Rodzinne ferie zimowe nie muszą być nudne!

Specyficzny czas Nas niestety nie opuszcza, a ferie zimowe, które z założenia mają być czasem wypoczynku, relaksu i zabaw, w tym roku przebiegać będą raczej w atmosferze domowej lub spacerowej.  Pamiętajmy, że w okresie kiedy mamy mniej słońca i jesteśmy już nieco zmęczeni i bardziej podatni na ponury nastrój – musimy szczególnie zadbać o siebie i najbliższych organizując sobie czas wolny w sposób jak najbardziej przyjemny lub kreatywny!

Gry i zabawy dla całej rodziny/ kino domowe

Element rywalizacji, adrenaliny a także zachęta do przewidywania skutków decyzji i posunięć w grze – to niejedyne zalety tej formy spędzania czasu. To idealna okazja do wspólnego zasiadania przy stole i lepszego poznania się członków rodziny. Ponadto grom towarzyszyć może nauka współpracy lub samodzielnego działania. Bez względu na to, czy postawicie na karciane pojedynki, szaleństwo na padach czy spokojne przesuwanie pionków po planszówce – czas upłynie Wam szybko i przyjemnie! Dla cierpliwych i drobiazgowych nasze sklepy przygotowały piękne obrazy do składania z puzzli, a dla małych i dużych artystów – piękne kolorowanki czy relaksujące mandale. Poza grami w świetny nastrój może wprowadzić Was najnowsza komedia lub ulubiona pozycja kina familijnego. Zadbajcie o przekąski, wygodne ubranie, rozsiądźcie się na kanapie, a seans może dorównać, a nawet prześcignąć ten kinowy.

 

 

Zatopieni w lekturze, zasłuchani w muzyce

Poza grami karcianymi, planszowymi  komputerowymi czy tymi na konsoli – jest jeszcze jeden ich rodzaj – są to zabawy muzyczne. Jeśli mamy w rodzinie małych pasjonatów dźwięków – możemy postawić na pierwsze instrumenty, które pozwolą odkrywać lub szlifować muzyczne talenty. Poszukując inspiracji – możemy umilić czas całej rodziny płytą bądź winylem ulubionej kapeli lub artysty. Jeśli postawimy na łagodną, relaksującą muzykę, może ona towarzyszyć ciekawej lekturze, rozmowom czy wspólnym posiłkom. Dobra książka nie tylko wzbogaca słownictwo dzieci i nastolatków, ale i rozwija kreatywność oraz wyobraźnię. Wspólne głośne czytanie, może być również świetną formą zabawy intonacją – możecie w ten sposób zorganizować mini warsztaty aktorskie i rewelacyjnie się przy tym bawić. Warto w tym miejscu wspomnieć również o zabawkach i zestawach kreatywnych, które w kilka minut mogą zamienić Wasz salon w pracownię chemiczną, studio projektowe lub atelier modowe. Warto zapoznać się z ofertą m.in. Empiku czy Świata Książki.

 

Przygotuj się na spacerowy styczeń

Spacery nie muszą być nudne! Można podczas ich trwania zorganizować grę w podchody, zabawić się w geocatching czyli grę terenową polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek uprzednio schowanych przez innych uczestników zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrzyneczki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę. Jest to także świetna forma zwiedzania miasta, w którym na co dzień żyjemy, lub odkrywania nowych nawet tych pobliskich miejscowości. Zimowy spacer polecamy odbyć po parku, lesie, bulwarze, czy innym miejscu, w którym możemy przebywać z dala od innych ludzi. Tego typu aktywność można z powodzeniem połączyć z wyjściem na sanki, bitwą na śnieżki, czy lepieniem bałwana. Jeśli marzy nam się wędrówka szlakami natury, można wybrać się do jednego z polskich parków narodowych. Pamiętajmy o ciepłym i wygodnym ubraniu, które zapewni nam komfort podczas pieszych wędrówek. Zadbajmy również o wystawioną na mróz i wiatr skórę stosując odpowiedni zimowy krem. Na dłuższy wypad warto zabrać ze sobą wysoko kaloryczne batony i ciepłe napoje w termosie. Po powrocie do domu nie zapomnijmy o rozgrzewającej herbacie z dodatkami, o których szerzej pisaliśmy na naszym blogu w listopadzie. Przedstawiamy kilka propozycji akcesoriów, które warto zabrać ze sobą by umilić sobie czas na zewnątrz szczególnie zimą.

 

fot. wizerunkowe: Adobe Stock

fot. produktowe: Świat Książki, Empik, Rossmann