Okulary – letni niezbędnik

Oku­la­ry prze­ciw­sło­necz­ne to niezbędna ochro­na dla oczu, któ­ra jest waż­na przez ca­ły rok, ale naj­waż­niej­sza w okre­sie let­nim. Pierwsze okulary przeciwsłoneczne powstały w XII wieku w Chinach i służyły sędziom do maskowania swoich emocji podczas procesu. Z kolei mieszkańcy Arktyki chronili oczy za pomocą wąskich szczelin, wydrążonych w kościach lub drewnie. W ten sposób ograniczali patrzenie na światło odbijające się od śniegu i lodu. Przyciemnione szkło wprowadził w XVIII wieku James Escott. Dopiero w XX wieku okulary przeciwsłoneczne zaczęły funkcjonować w świecie mody jako nieodłączny dodatek sezonowy. Aktualnie okulary to nie tylko ochrona dla wrażliwych oczu i skóry wokół nich, ale także mod­na ozdoba, któ­ra mo­że być świet­nym uzu­peł­nie­niem każ­dej sty­li­za­cji. Skorzysta z naszego mini przewodnika i sprawdź, jak określić swój kształt twarzy oraz znaleźć okulary idealnie dopasowane dla siebie.

Kwadrat, koło, owal, trójkąt – poznaj swój kształt twarzy

Okulary przeciwsłoneczne mogą być doskonałym sposobem na wyrażenie własnego “ja” i niebanalnym dopełnieniem codziennych stylizacji. Ale jak wybrać idealną parę? Podstawą jest określenie kształtu twarzy. Jak to zrobić? Na początku zaczesz włosy na gładko do tyłu  i stań przed lustrem. Weź pomadkę do ust lub konturówkę i na lustrze obrysuj kontur swojej twarzy. Dokładnie mu się przyjrzyj, a następnie dopasuj do jednego z 4 typów: owalu, kwadratu, okręgu lub trójkąta. Dobór okularów do przeróżnych kształtów twarzy może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie przy tak szerokim wyborze kształtów oprawek dostępnych na rynku. O idealnym wyborze oprawek decydować może wiele aspektów. Poza opisanym kształtem twarzy, warto zwrócić uwagę na dopasowanie okularów do typu urody, gdzie ważny będzie kolor oczu i włosów. Istotną kwestią jest także dobór do indywidualnego stylu i codziennych outfitów.

 

Szyte na miarę – fason idealny dla Ciebie

Niezależnie od tego, czy masz okrągłą, owalną, czy kwadratową twarz, istnieje para stworzona specjalnie dla Ciebie! Oto krótki przewodnik, który pomoże Ci znaleźć idealny fason, „szyty na miarę”, pasujący do Ciebie. Podobno “przeciwieństwa się przyciągają” – zasada ta sprawdzi się doskonale podczas wyboru kształtu okularów przeciwsłonecznych! Jeśli masz okrągłą twarz, idealne dla Ciebie będą oprawki prostokątne i kanciaste. Analogicznie, jeśli posiadasz kwadratową twarz, strzałem w dziesiątkę będą dla Ciebie okulary o owalnych lub delikatnie zaokrąglonych kształtach. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką twarzy o kształcie owalnym możesz pozwolić sobie praktycznie na każdy fason. Muchy, aviatory, w stylu lat 60. czy klasyczne – wszystkie będą Ci pasować. Paniom o  twarzach trójkątnych doradzamy lekko zaokrąglone oprawki, na przykład lenonki. Idealnym i niebanalnym rozwiązaniem będą również okulary bez dolnej oprawki.

 

Najmodniejsze w tym sezonie

Miłośniczki koloru będą w siódmym niebie, ponieważ w tym sezonie do najmodniejszych oprawek należą te, które mają kolorowe, cieniowane szkła oraz barwne oprawy. W połączeniu z letnimi stylizacjami pastelowe okulary przeciwsłoneczne stworzą duet idealny, nadając im lekkości i świeżości oraz dziewczęcego charakteru. Obok barwnych fasonów prym wiodą także modele, których formy zaskakują niebanalnym kształtem. Dzięki prostej i geometrycznej formie idealnie sprawdzą się w połączeniu z klasycznymi look’ami, stanowiąc kropkę nad „i”. Okulary to nowa biżuteria? Zdecydowanie tak! Oprawki z biżuteryjnymi dodatkami w postaci brokatu, łańcuszków czy cyrkonii, umieszczonych na oprawach, z pewnością pozwolą wyróżnić ich nosicielkę i dodadzą jej blasku! Tym z Was, które lubią biżuteryjne akcenty, ale w nieco bardziej oszczędnej formie, polecamy klasyczny model oprawek ze złotymi lub srebrnymi akcentami zlokalizowanymi na zausznikach. Na podium wśród gorących trendów w tym sezonie nie zabraknie także okularów typu: lustrzanki. Klasa sama w sobie!

 

Fot. wizerunkowe: Adobestock

Fot. produktowe: Fielmann, Vision Express, Sinsay, Reserved, H&M, Mohito