Oddech dla stóp – czyli obuwie letnie

Mogłoby się wydawać, że nie ma tu wielkiej filozofii – jest gorąco, więc trzeba odkryć stopy, pozwolić im oddychać, czuć się komfortowo. Jednak dobór letniego obuwia powinien być również dostosowany do okazji i spełniać funkcje estetyczne i praktyczne równocześnie. Co zatem wybrać? Jakie mamy opcje w upalne dni lata? Poniżej podpowiadamy, z jakimi modelami możecie się spotkać – oraz które warto wybrać planując wakacyjne aktywności.

Od nich wszystko się zaczęło – czyli sandały!

To absolutny punkt wyjścia – pierwszy wytwór człowieka dedykowany jego stopom. To właśnie komfort noszenia oraz funkcjonalność sandałów zostały docenione w regionie delty Nilu i basenu Morza Śródziemnego. Jako pierwsi zaczęli nosić je starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Wytwarzano je z łodyg papirusu, liści palmowych i zwierzęcych skór. Dzisiaj powstają z innych materiałów, ale ich podstawowe przeznaczenie niewiele się zmieniło – nadal są wybawieniem podczas gorącego lata. Na przestrzeni stuleci zmieniała się też ich konstrukcja i design, czego efektem jest bardzo szeroki wybór modeli – już nie tylko tych na płaskiej podeszwie, ale i na platformie, koturnach, obcasach czy słupkach. W tym sezonie najmodniejsze są te na szpilce, wiązane w kostce lub na małym obcasie z kwadratowym noskiem. Model z cienkimi paseczkami, nazywany floss sandals lub naked sandale pojawił się na najważniejszych pokazach mody, w dodatku we wszystkich kolorach tęczy. Innym modelem, który triumfował na wybiegach jest sandał na szerokiej platformie rodem z lat 70tych.

 

Klapki – nie tylko w wersji na płasko

Poza ultra modnymi klapkami z płaską podeszwą i paskiem podtrzymującym stopę z ozdobą w postaci np. łańcucha czy klamry, prym wiodą klapki na obcasie. Te lekkie niegdyś frywolne buciki, wpisujące się w styl vintage – przywodzą na myśl kobiecość w wydaniu dawnych gwiazd Hollywood takich jak Jean Harlow czy Marylin Monroe. W 2012 roku Prada wylansowała nowy model klapek tzw. Rocket Mule – nadając im jednocześnie ostrzejszego i bardziej przebojowego charakteru. W kolejnych latach mule zyskały zabudowaną część palcową i towarzyszą Nam w modzie od trzech sezonów, nie tracąc mocno na popularności.

 

Wygoda na miejscu pierwszym

Kolejną propozycją, po którą sięgnąć mogą amatorzy komfortu i dbałości o zdrowie stóp będą z pewnością klapki i sandały w stylu słynnych Birkenstock. Model ten wypuszczony na rynek przez niemiecką firmę w erze rewolucji hipisowskiej (1964 r.) został z Nami do dziś dzięki prostocie, wygodzie i walorom zdrowotnym profilowanej korkowej podeszwy oraz naturalnym tworzywom. Wielu producentów i projektantów marek obuwniczych chętnie inspiruje się tym modelem nadając mu nowy charakter za pomocą stosowanych materiałów, kolorów i faktur. Poniżej kilka modeli z obecnych kolekcji.

Obuwie basenowe, sportowe i japonki

Były prezes brazylijskiej marki Havaianas sprzedającej klapki japonki powiedział o nich tak: „Nosi je właściciel willi z basenem, ale i człowiek wynajęty do czyszczenia tegoż basenu”. Ciężko się z tym nie zgodzić, gdyż uniwersalność tego obuwia letniego szczególnie na plaży lub basenie jest ponad podziałami społecznymi i materialnymi. Prezentujemy, zatem kilka modeli o charakterze sportowym, które śmiało zaadaptowały się też w modzie codziennej street wear’owej – np. w połączeniu z sukienkami czy szortami bermudami. W tej – jak i wielu innych – modowych sytuacjach tylko wyobraźnia nas ogranicza w tworzeniu looków łączących z pozoru niepasujące do siebie style.

 

fot. wizerunkowe: CCC

fot. produktowe: Reserved, Ryłko, CCC, 50 Style, House, Cropp, Mohito, Wojas