Moda dla aktywnych

Pandemia i związane z nią obostrzenia mocno odbiły się między innymi na branży sportowej i fitness oraz na prowadzonym przez nas trybie życia. W 2020 roku zmieniliśmy radykalnie swoje zachowania prozdrowotne i sportowe i te tendencje utrzymują się do dziś. To wszystko sprawiło, że sportowe trendy na 2021 rok przedstawiają się nieco inaczej, niż dotychczas. Body&mind, treningi w plenerze i ćwiczenia online zawierają się w tym nurcie. Aktywność nie stawia już na pierwszym miejscu poprawy naszego wyglądu, ale służy poprawie naszego zdrowia psychicznego, fizycznego – uspokojeniu ducha i relaksowi. Uprawiamy sport by odciąć się od stresujących sytuacji, ukoić myśli i poczuć działanie endorfin.

Coś dla ciała, coś dla umysłu

Stres związany z niepewnością ekonomiczną, zdrowotną, zawodową spowodował wzrost zainteresowania medytacją, ćwiczeniami oddechowymi oraz aktywnościami łączącymi przyjemne z pożytecznym. Ogromną popularność zyskała przede wszystkim joga, ale też pilates, czy trening z obciążeniem własnego ciała. Część z Was wybierała również tzw. fitness bez zadyszki czyli callanetics, w którym układ ćwiczeń i sposób ich wykonywania angażuje mięśnie bez poczucia wyczerpania. Nie każdy bowiem ma ochotę wyciskać siódme poty na siłowni, gdzie jest zwykle dość hałaśliwe. Ponadto jak wiemy przez długie odcinki czasu miejsca wspólnych treningów były niedostępne dla klientów z powodu lock downu. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być wówczas wdrożenie ćwiczeń typu body&mind, które nie tylko pomagają osiągnąć stan wewnętrznej równowagi, ale też doskonale wzmacniają ciało (w tym obciążony siedzącym trybem życia kręgosłup) i uelastyczniają je. Takiemu treningowi towarzyszyć może ulubiona muzyka, kojące zapachy (elementy aromaterapii) czy ciepłe światło świec.

 

Outdoor

2021 rok to także aktywność na świeżym  powietrzu. Sport nie tylko uprawiany samodzielnie, na własną rękę, ale również pod okiem ulubionego klubu czy trenera personalnego. Trend researcherzy twierdzą, że oferta hybrydowa (łączenie zajęć na sali treningowej oraz  tych pod chmurką) klubów fitness to przyszłość tej branży. Mogą to być spacery, marszobieg, jogging, ćwiczenia przy wykorzystaniu urządzeń dostępnych na siłowni plenerowej, ćwiczenia w parku, w lesie czy chociażby we własnym ogrodzie (czy nawet terasie lub balkonie). W tej sytuacji sprawdzą się zarówno dresy, legginsy, t shirty i topy z oddychających sportowych tkanin jak i odzież techniczna dostosowana do konkretnej dyscypliny. Ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego obuwia do podłoża, po którym będziemy się poruszać. Zwróć uwagę na podeszwę sneakersów, butów do biegania czy fitnessu – oraz tworzywo, z którego są wykonane.

 

 

Treningi online

Kolejny trend to wykorzystanie najnowszych technologii w sporcie. Darmowe Tutoriale z ćwiczeniami możesz znaleźć na Youtubie, a płatne wersje m.in. na platformach gwiazd fittness’u lub na Instagram TV twoich ulubionych trenerów. Domowe treningi to z pewnością oszczędność czasu dzięki większej elastyczności dostosowania ich pory – w większości transmisje live są zapisane i można wrócić do nich o dowolnej porze. Ponadto dla wielu osób wiążą się z komfortową atmosferą oraz zachowaniem dystansu społecznego. Dodatkowo treningi online są świetnym rozwiązaniem dla osób początkujących bądź nieśmiałych, które z różnych przyczyn obawiały się rozpocząć swoją przygodę z siłownią. W przypadku takiej formy ruchu mamy naprawdę szeroki wybór komfortowej odzieży, w którą wyposażyć możemy się m.in. w 4F, 50Style, Martes Sport, Diverse.

 

fot. wizerunkowe: Adobe Stock

fot. produktowe:  Cropp, House, Sinsay, 4F, 50Style, Martes Sport, HM