Dorosłym wstęp wzbroniony – w świecie dziecka

Poczucie swobody i komfortu Twojego dziecka w przestrzeni domowej od najmłodszych lat jest niezwykle ważne. Dzięki temu kształtuje ono swoją osobowość i tożsamość. Jak urządzić jego własny kącik, aby zapewnić mu przestrzeń, w której poczuje się swobodnie i bezpiecznie? Co poza tym możesz zrobić jako odpowiedzialny rodzic? Pozwól na wybór ubrań, które odzwierciedlają jego styl, a także wyposaż w zabawki i gry, zapewniające mu kreatywne spędzanie wolnego czasu. Jak to wszystko zorganizować? To naprawdę proste, przeczytajcie nasz wpis i ruszajcie do akcji, tworząc dziecięcy świat, w którym dorośli mają ograniczony dostęp.

Dziecięce królestwo

Funkcjonalność to pierwsze wyzwanie, przed jakim stoją rodzice urządzający pokój kilkulatka. To miejsce, które powinno być przystosowane zarówno do zabawy i nauki, jak również do odpoczynku. Ważną kwestią jest przy tym zapewnienie dziecku poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Zwieńczeniem aranżacji są odpowiednio dobrane akcesoria i dekoracje, które dodadzą wnętrzu przytulności. Wystarczy zmiana pościeli na taką z kolorowym nadrukiem lub namiot tipi do zabawy, aby dziecko naprawdę pokochało swoje miejsce w domu. Wybranie wiodącego motywu to klucz do stworzenia spójnej aranżacji wnętrza. Warto, wspólnie z dzieckiem, zastanowić się, co znajduje się w kręgu jego zainteresowań. Mile widziane są zwierzęta, uwielbiane przez dzieci. Jedną z propozycji na urządzenie pokoju jest motyw dinozaurów. Bawełniana pościel z figlarnymi zwierzakami zapewni dziecku przyjemny, kojący sen, a wesołe pluszaki dodadzą wnętrzu ciepła. Biel i róż to urokliwa propozycja odpowiednia do pokoju każdej młodej damy. Pastelowe barwy działają kojąco, tworząc odpowiednią atmosferę do nauki i odpoczynku. W pokoju dziewczynki obowiązkowo muszą znaleźć się poduszki o fantazyjnych kształtach i miękkie tekstylia. Pożądane są wszelkie motywy z uroczymi zwierzakami – to tutaj swój dom znajdą koty, króliki, a nawet myszki, pod postacią wnętrzarskich dodatków.

 

 

Bajkowe motywy

Postacie z bajek to jeden z najpopularniejszych motywów pojawiających się na odzieży dziecięcej. Nic w tym dziwnego – każdy maluch ma swoją ulubioną postać z filmu, komiksu czy kreskówki. Opowieść o Kubusiu Puchatku nigdy nie przejdzie do lamusa – niefrasobliwy miś i gromadka jego wdzięcznych przyjaciół towarzyszyły już wielu pokoleniom, ucząc i bawiąc jednocześnie. Teraz możemy je znaleźć na ubraniach i dodatkach, które dzieci wprost kochają. Nikt ich nie widział, lecz wszyscy je uwielbiają. Jednorożce oczarowały wszystkie dziewczynki. W stylizacjach w stylu krainy jednorożców muszą obowiązkowo dominować róż i słodkie, dziewczęce detale. Dzieciństwo rządzi się swoimi prawami, dlatego warto dać się ponieść fantazji i pozwolić sobie na nieco więcej niż w innych stylizacjach – tutaj nawet cekinowe dodatki będą wyglądały trendy. Bohaterowie naszych pociech są wszędzie – od bielizny, przez spodnie, bluzy, sukienki, po kurtki czy buty – do wyboru, do koloru. Łatwo przesadzić? Każda rzecz jest z inną postacią, nic do siebie nie pasuje, a od wzorów i barw boli głowa? Pamiętaj, że to nie Twoja garderoba, pozwól dziecku na odrobinę szaleństwa i dokonywanie samodzielnych wyborów.

 

Gry i zabawki

Najpiękniej urządzony dziecięcy pokój nie zaspokoi jego potrzeb,  jeśli nie będzie wyposażony w gry i różnorodne zabawki. Co powinno znaleźć się w dziecięcej krainie, by pociechy były w pełni usatysfakcjonowane? Z pewnością różnego rodzaju puzzle i układanki. To zabawki, które łączą przyjemność zabawy z edukacją. Dzieci, układając puzzle, uczą się cierpliwości, koncentracji oraz zdolności logicznego myślenia. Jeśli Twoje dziecko ma konkretne i sprecyzowane zainteresowania, wybierz układanki tematyczne, takie jak mapy, sceny z bajek czy obrazy przyrody, które dodatkowo poszerzą wiedzę dziecka o świecie. Trudno wyobrazić sobie dziecięcy pokój bez książeczek. To przedmioty, które rozwijają wyobraźnię, zdolności językowe i miłość do czytania od najmłodszych lat. Wielbicielom dawnych opowieści polecamy klasyczne bajki, przez edukacyjne książki interaktywne, aż po książeczki sensoryczne, które angażują różne zmysły, zwłaszcza najmłodszych dzieci. Jeśli szukacie pomysłu na wspólne spędzanie czasu i angażowanie całej rodziny – koniecznie wybierzcie gry planszowe i karciane, które rozwijają zdolności strategiczne i umiejętność współpracy. Świetnie sprawdzą się także zestawy do eksperymentów naukowych, które wprowadzają dzieci w świat nauki i technologii, zaś zestawy artystyczne pozwalają na kreatywne wyrażanie siebie. Niezależnie od zainteresowań danego dziecka, istnieje mnóstwo możliwości, aby znaleźć idealne gry i zabawki, które przyniosą mu mnóstwo radości i będą jednocześnie wspierały jego rozwój.

 

 

Fot. wizerunkowe: Home&You

Fot. produktowe: Home&You, Homla, Smyk, Empik, Sinsay, H&M